Dworzec Główny – co wiemy po debacie?

Dworzec Główny - wnętrze

Wnętrze Dworca Głównego – wizualizacja FRO

Po burzliwej debacie wiemy, że galeria handlowa połączona z dworcem najprawdopodobniej powstanie. Kwestią otwartą jest to, jak będzie wyglądał przyszły Dworzec Główny. Okazuje się, że nie ma jeszcze konkretnych koncepcji, które można by nazwać ostatecznymi.

Dyskusja przyniosła powody zarówno do niepokoju, jak i do małego optymizmu.

Jak się spodziewaliśmy, Urząd Miasta nie widzi żadnych zagrożeń ze strony galerii handlowej. Wręcz przeciwnie  – zdaniem Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta – Magdaleny Rafalskiej, kolejna galeria może przyczynić się do rozkwitu ulic handlowych np. ul. Partyzantów. Jak widać nasi czołowi urzędnicy nie wyciągnęli żadnych wniosków, mimo iż galeria handlowa Aura już od 10 lat przyczynia się do degradacji olsztyńskiego Śródmieścia. Co więcej, Urząd Miasta będzie dążył do oddania PKP gruntów przed Dworcem Głównym, które obecnie należą do miasta. Tym samym Olsztyn na własne życzenie zostanie pozbawiony nieruchomości będącej kluczową dla całej inwestycji i która mogłaby stać się kartą przetargową w negocjacjach z PKP i spółką Retail Provider.

Dworzec Główny nocą - wizualizacja FRO

Dworzec Główny nocą – wizualizacja FRO

Pozytywów należy natomiast szukać w wypowiedziach Dyrektora Departamentu Nieruchomości PKP S.A – Grzegorza  Tomaszewskiego, który stwierdził, że PKP jest otwarty na rozmowy w sprawie funkcjonalności Dworca Głównego. Organizację takiego spotkania obiecała Pani Magdalena Rafalska, gdy pojawią się już następne koncepcje dotyczące wyglądu obiektu.

Dworzec Główny połączony z galerią handlową - propozycja kompromisowa FRO

Dworzec Główny połączony z galerią handlową – propozycja kompromisowa FRO

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami video ze spotkania oraz do przeczytania relacji prasowych dotyczących debaty.