Prestiżowy konkurs architektoniczny w Olsztynie.

Dobra, funkcjonalna architektura zawsze jest w cenie. Dlatego cieszymy się, że w Olsztynie będzie miała miejsce 21. edycja konkursu KOŁO na projekt obiektu użyteczności publicznej – zaprojektuj eko-obiekt dla Olsztyna!

Zostaliśmy zaproszeni do objęcia konkursu Patronatem Instytucjonalnym, na co chętnie przystaliśmy.

W tegorocznej edycji tematem przewodnim będzie zaprojektowanie ogrodu zabaw dla osób w każdym wieku, wraz z budynkiem toalety publicznej. Priorytetem dla projektantów ma być szacunek do natury i przede wszystkim ochrona bioróżnorodności i dziewiczego krajobrazu okolicy Jeziora Długiego. Projekt budynku będzie musiał wpisywać się w ideę ekologii i zrównoważonego rozwoju. Oprócz funkcji ogólnodostępnej toalety, przyjaznej dla osób niepełnosprawnych, projektanci będą mieli za zadanie zapewnić mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, takie jak np. stojak na rowery czy pojemniki do segregacji śmieci.  Ważne będzie także uwzględnienie istniejącej roślinności, zastosowanie materiałów odnawialnych czy źródeł energii odnawialnej.

W porozumieniu z Urzędem Miasta na lokalizację projektu wskazano teren przy wschodnim brzegu Jeziora Długiego, przy ul. Leśnej. W momencie powstania bulwaru wzdłuż brzegów Jeziora Długiego wzrósł rekreacyjny potencjał tego obszaru, zwiększyła się liczba odwiedzających, a wraz z tym pojawiły się nowe potrzeby i oczekiwania. Dlatego budynek toalety publicznej oraz właściwe zagospodarowanie zieleni wraz z wyposażeniem rekreacyjnym będzie niezwykle istotnym i oczekiwanym udogodnieniem dla mieszkańców. Wszystko to w duchu zrównoważonego rozwoju, poszanowaniem przyrody i z użyciem rozwiązań ekologicznych.

Czerwoną linią zaznaczono zakres opracowania.

Konkurs jest też szansą dla młodych architektów, w tym studentów architektury, ponieważ do nich szczególnie jest on kierowany.  W tym roku, ponieważ projekt obejmuje zagospodarowanie przestrzeni, w konkursie mogą również brać udział architekci i studenci architektury krajobrazu.

Mamy nadzieję, że konkurs, a w szczególności prace konkursowe pokażą, że z pozoru zwykłe budynki i przestrzenie wokół nich można projektować ciekawie i funkcjonalnie. Liczymy, że będzie to stanowiło przykład i impuls do kolejnych projektów w przestrzeni miasta.

Realizacja zwycięskiego projektu będzie leżała w gestii Urzędu Miasta. A to zapewne będzie zależało od chęci znalezienia funduszy. Oby się znalazły.

Krótki harmonogram konkursu:

7 maja – ostateczny termin zgłaszania prac konkursowych

22 maja – 12 czerwca – głosowanie internautów

18 czerwca – zakończenie konkursu i ogłoszenie wyników

Więcej o konkursie i zrealizowanych projektach, a także zasadach, można przeczytać na stronie konkursu https://konkurskolo.pl/