Pl. Dunikowskiego – Szubienice

W lipcu 2010 roku Forum Rozwoju Olsztyna przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Święta Warmia” przygotowało koncepcję zagospodarowania Placu Dunikowskiego, potocznie zwanego „Szubienicami”.

Na razie Plac Dunikowskiego pełni rolę parkingu. Po jego zagospodarowaniu miałby stać miejscem przyjaznym mieszkańcom Olsztyna.  Chcielibyśmy, aby Plac Dunikowskiego tętnił energią zarówno w dzień i w nocy, przez cały rok i był miejscem nie tylko spotkań czy odpoczynku, ale również  nietuzinkowych wydarzeń.

Nadzieja na remont placu pojawiła się po kilku latach. W lipcu 2012 roku Urząd Miasta przystąpił do opracowania regulamin konkursu, który miał doprowadzić do przygotowania projektu rewitalizacji „Szubienic”. Konkurs został rozstrzygnięty w październiku 2013 roku. Wygrała koncepcja przygotowana przez architekta Radosława Guzowskiego (grafika poniżej). Cieszy nas, iż plac doczeka się w końcu rewitalizacji, jednak uważamy, że wybrany projekt przewiduje zbyt mało zieleni. Miejmy nadzieję, że mimo to mieszkańcy będą z chęcią korzystać z tego miejsca i że na placu pojawi się w przyszłości więcej drzew i krzewów.

Dunikowskiego 1