Temat: Rzeka – ekologiczny spływ Łyną

Po raz drugi w tym roku Forum Rozwoju Olsztyna zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji sprzątania Łyny. Jako że pierwsza akcja ograniczała się do sprzątania brzegów Łyny, tym razem postanowiliśmy pójść o krok dalej i zająć się również korytem rzeki.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości zainteresowanych – nie będziemy brodzić po rzece w kaloszach. 😉 Forum Rozwoju Olsztyna zapewnia kajaki wraz ze sprzętem asekuracyjnym oraz przewodnikiem. Oprócz tego oczywiście będziemy sprzątać również brzegi.

Plan działania:

• 14:00 – spotykamy się pod mostem młyńskim (tzw. Olsztyńska Niagara);
• 14:00 – 14:20 – Przydział sprzętu; omówienie trasy; szkolenie kajakowe. Ustalenie dwóch grup – jednej kajakowej, a drugiej, która zajmie się brzegami;
• 14:30 – zejście na wodę kajaków/start ekipy sprzątającej brzegi;
• 17:00 – Ognisko integracyjne dla wszystkich uczestników (o tym czy rozpalimy ognisko zadecyduje nadleśnictwo na 2-3 dni przed akcją. Informację zamieścimy na stronie Forum Rozwoju Olsztyna oraz na naszym profilu na Facebooku).

Do dyspozycji uczestników będzie 8 kajaków (dwuosobowych). Dla zwiększenia ilości miejsca na śmieci (których na tym odcinku nie brakuje) każdy płynie sam, a miejsce pasażera przeznacza na zebrane rozmaitości. Razem z kajakami do akcji ruszy łódka wędkarska przeznaczona na śmieci większego kalibru, np. opony samochodowe. W akcji sprzątania koryta rzeki wspomoże nas klub płetwonurków „ Skorpena”, natomiast w sprzątaniu brzegów wesprze nas park Linowy „Hardcor”. Z racji bardzo dużej ilości śmieci na skarpach, ograniczymy się do sprzątnięcia ok. 15 metrowego pasa wzdłuż brzegów Łyny. Miejsca zbiórki zebranych śmieci omówimy na odprawie przed imprezą.

Uczestnicy akcji wezmą udział w losowaniu dwóch nagród: przejście łatwą lub średnią trasą oraz dwa zjadzy na „tyrolce” w parku linowym „Hardcor” oraz spływ kajakiem dwusobowym na trasie Ruś – Olsztyn bądź Bartąg – Olsztyn w wybranym terminie.

Osoby chętne na sprzątanie z kajaka proszone są o kontakt telefoniczny: 698 829 394 lub mejlowy: [email protected] DO 24 CZERWCA!