Dworzec Zachodni w Olsztynie

W związku z planami PKP dotyczącymi remontu Dworca Zachodniego, w listopadzie 2011 roku Forum Rozwoju Olsztyna przygotowało wizualizacje prezentujące wygląd elewacji budynku.

Uznaliśmy, że wstępna koncepcja przedstawione przez Dyrekcję PKP odstaje od standardów współczesnej estetyki. Projekt autorstwa PKP nie spodobał się również mieszkańcom Olsztyna. Po apelu FRO dokonano w nim wielu zmian in plus. W kolejnych latach zewnętrzne firmy na zlecenie PKP opracowały jeszcze kilka innych projektów, które niestety nie zdobyły uznania kolejarzy, jak np. koncepcja Warmińskiego Przedsiębiorstwa Budowalnego.

Jeden z projektów Warmińskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, który uważamy za całkiem udany.

Przyglądaliśmy się tym działaniom i m.in. dlatego zaproponowaliśmy pomoc w przeprowadzeniu konkursu architektonicznego na najlepszy projekt remontu. Propozycja ta nie spotkała się jednak z aprobatą PKP.

Ostateczny projekt remontu Dworca Zachodniego został przedstawiony w I połowie 2016 roku. Jest on z pewnością o wiele lepszy niż wcześniejsze propozycje PKP, co potwierdza, że warto było działać tyle lat w tej sprawie. Można oczywiście spierać się o kwestie szczegółowe oraz o to, czy wygląd budynku nawiązuje do charakteru sąsiedniej zabudowy, jednak biorąc pod uwagę pierwsze projekty, należy uznać, że Dworzec Zachodni po remoncie nie będzie przynosił nam wstydu.
Remont rozpoczął się jesienią 2016 roku i ma zakończyć się w marcu 2017 roku.

Dworzec Zachodni - ostateczny projekt PKP z 2016 roku

Dworzec Zachodni – ostateczny projekt PKP z 2016 roku

Szczegółowe informacje o naszych działaniach w sprawie Dworca Zachodniego…

Wizualizacje przygotowane w 2011 roku przez Tomasza Birezowskiego z Forum Rozwoju Olsztyna.