Zwycięski projekt ogrodu zabaw z obiektem użyteczności publicznej nad Jeziorem Długim.

21 Konkurs KOŁO dobiegł końca. Spośród setek nadesłanych zgłoszeń jury konkursowe wyłoniło zwycięski projekt na koncepcję Ogrodu Zabaw wraz z toaletą publiczną nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wzdłuż istniejącego bulwaru pieszo rowerowego.

Dziękujemy firmie Geberit za zorganizowanie konkursu w Olsztynie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Ten konkurs pokazuje, że można tworzyć nowoczesną architekturę w zgodzie z przyrodą. Chcielibyśmy więcej takich wydarzeń.

Zadaniem architektów w tegorocznej edycji Konkursu było stworzenie projektu koncepcyjnego ogrodu zabaw nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wraz z budynkiem toalety publicznej. Koncepcja na ogród zabaw od 0 do 100 lat miała uwzględniać potrzeby każdego z mieszkańców, z użyciem rozwiązań ekologicznych i w duchu zrównoważonego rozwoju. Z tego względu w konkursie po raz pierwszy mogły wziąć udział interdyscyplinarne zespoły, tworzone również przez architektów krajobrazu.

Nagrodę główną Grand Prix otrzymał projekt „WKoło Wesoło” w składzie: Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki.

Wygrała prosta i estetyczna forma, z owalną platformą widokową. Twórcy projektu otrzymają dwadzieścia tysięcy złotych nagrody, którą ufundował organizator Konkursu – firma Geberit.

Zdecydowanym atutem wygranej pracy jest optymalne zaprojektowanie obszarów rekreacyjnych z minimalną ingerencją w obecnym terenie oraz odpowiedź na potrzebę mieszkańców. Obiekt toalety publicznej połączono funkcjonalnie ze strefą ogrodu zabaw dla dzieci, tworząc w ten sposób główny element atrakcyjnej przestrzeni publicznej. W pozostałej przestrzeni zaprojektowano strefy tematyczne dostosowane do różnych potrzeb mieszkańców. Architekci zaproponowali użycie materiałów naturalnych, takich jak drewno i liny żeglarskie. Zwrócili też uwagę na założenia ekologiczne projektu. Przewidzieli zbiornik na wodę deszczową, wodę szarą, pomyśleli o energooszczędności i właściwościach termicznych obiektu.

Konkurs KOŁO to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw architektonicznych w kraju. Co roku stawiamy sobie i młodym architektom poprzeczkę coraz wyżej, aby prace, które powstają były na najwyższym poziomie i wpływały na podniesienie jakości przestrzeni publicznych w Polsce. Z tego względu w tym roku poprosiliśmy architektów o uwzględnienie rozwiązań ekologicznych i projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju, a ze swojej strony przeprowadziliśmy serię konsultacji z mieszkańcami Olsztyna, aby projekt jak najlepiej odnosił się do ich potrzeb. Wytypowanie projektu do nagrody Grand Prix było w tegorocznym konkursie bardzo trudne – wszystkie projekty reprezentowały nasze założenia, co jest dla nas sygnałem, że uczestnicy świetnie odnaleźli się w tej tematyce – mówi Krzysztof Brzeziński, Dyrektor Marketingu w firmie Geberit.

Na oficjalnej stronie konkursu można zapoznać się ze wszystkimi nagrodzonymi pracami. https://konkurskolo.pl/historia-konkursu/konkurs-kolo-2019/

W tym całym pozytywnym wydarzeniu, niepokój budzi komentarz biura prasowego Urzędu Miasta. Nie wiadomo czy i kiedy obiekt zostanie zrealizowany, a jeżeli powstanie, to na ile będzie zgodny ze zwycięskim projektem?