Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania nie dla wszystkich.

Prezydent Piotr Grzymowicz ogłosił uruchomienie programu dopłat do wymiany pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła. Inicjatywa jest bez wątpienia słuszna, jednak sposób jej realizacji budzi wątpliwości.

Proekologiczny program ma zmniejszyć zimowe zanieczyszczenie powietrza. Chcąc wymienić ogrzewanie na gazowe lub elektryczne albo podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, można otrzymać dotację, która pokryje do 50% kosztów inwestycji. Jednak najpierw trzeba spełnić dwa zasadnicze warunki, mocno ograniczające grono potencjalnych beneficjentów.

Po pierwsze, do wniosku należy dołączyć audyt energetyczny budynku oraz warunki przyłączenia budynku do sieci MPEC. Tych dokumentów nie da się uzyskać “od ręki”.

Po drugie, wniosek trzeba przygotować w ekspresowym tempie: początkowo dano na to czas do 28 lipca – dwa tygodnie od momentu ogłoszenia programu – później wydłużono termin do 7 sierpnia.

Przygotowanie kompletnej dokumentacji od zera w tak krótkim czasie będzie bardzo trudne – zwłaszcza w środku sezonu urlopowego. Audyt energetyczny budynku zajmuje około tygodnia, natomiast na wydanie warunków przyłączenia do sieci MPEC trzeba czekać nawet miesiąc. Sama procedura przyłączenia trwa rok. Wygląda więc na to, że największe szanse na uzyskanie dotacji mają osoby, wspólnoty i spółdzielnie, które inwestycję planowały już wcześniej i dowiedziały się o programie dopłat jeszcze przed jego ogłoszeniem.

Na cały program przeznaczono 300 tys. złotych, więc nawet jeśli uda nam się złożyć kompletny wniosek, dofinansowanie nie jest pewne. Otrzymają je ci, których wnioski zostaną najwyżej ocenione. Program ma szansę rozrzedzić olsztyński smog tylko pod warunkiem, że będzie kontynuowany w następnych latach i otrzyma o wiele większy budżet. Niestety, według uzyskanych przez nas informacji Urząd Miasta nie wie nawet, ile lokali na terenie miasta wciąż jest ogrzewanych poprzez spalanie węgla.

Uważamy, że program jest słabo promowany. W dodatku wygląda na to, że program nie jest skierowany do wszystkich potencjalnych beneficjentów, ponieważ nie mając już teraz gotowego kompletu dokumentów, nie da się przygotować wniosku w terminie.

Będziemy przyglądać się realizacji programu i z pewnością wrócimy do tematu. Tymczasem zachęcamy do wyrobienia sobie własnej opinii – informacje o programie są dostępne na stronie www.wymienpiec.olsztyn.eu.

ogloszenie_o_naborze_2017

(zdjęcie pochodzi ze strony olsztyn.com.pl)