List w sprawie rewitalizacji placów

Pełna wersja listu

W liście z dnia 25.02.2010 do Pana Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna wyraża swój sprzeciw wobec przyjętej procedury wyboru rozwiązań projektowych na potrzeby rewitalizacji trzech olsztyńskich placów (Pl.Solidarności, Pl.Jedności Słowiańskiej i Pl.Jana Pawła II).

FRO w pełni zgadza się z koniecznością pilnego uporządkowania ważnych przestrzeni publicznych Olsztyna, które z powodu wieloletnich zaniedbań są obecnie w opłakanym stanie. Jednakże sposób w jaki władze miasta zlecają prace projektowe dla tak ważnych miejsc rodzi nasz stanowczy sprzeciw.

Zdaniem FRO – place, jako ważne przestrzenie publiczne, stanowiące trzon życia miejskiego, powinny podlegać szczególnie starannym opracowaniom. W krajach cywilizowanych oznacza to w pierwszej kolejności szereg analiz min. socjologicznych, komunikacyjnych, ekonomicznych, itd., równoległe przeprowadzenie wnikliwych konsultacji społecznych, a dopiero w dalszej kolejności rozpoczynanie prac projektowych. Jednak największym błędem w procesie wybierania projektów w Olsztynie jest stosowanie procedury przetargowej. Taka procedura zwykle polega na wyborze najtańszego, a niekoniecznie najlepszego rozwiązania. Bez kompleksowego myślenia o przestrzeni miejskiej, a także dopuszczenia realnej konkurencji wśród projektantów mamy niewielkie szanse, aby zrealizowane projekty spełniły swoje zadanie.

Uważamy, że tak istotne dla miasta realizacje, podobnie jak wszystkie większe inwestycje miejskie, powinny powstawać na podstawie projektów wyłonionych w otwartych konkursach architektonicznych. Takie konkursy powinny być szeroko rozpropagowane w kraju (a nawet zagranicą), oraz oparte o przejrzyste i dopracowane regulaminy, a skład sędziowski powinien zawierać uznane i niezależne autorytety w dziedzinie architektury i urbanistyki.
W sytuacji gdy większa część kwot przeznaczanych na inwestycje miejskie pochodzi ze środków dotowanych przez Unię Europejską szczególnie powinniśmy dbać o to, by realizować je według procedur, które w krajach Unii (i nie tylko) sprawdziły się najlepiej. Doświadczenie uczy, że najlepsze realizacje obiektów publicznych są zwykle wynikami konkursów. Nie mamy wątpliwości, że i Olsztyn zasługuje na dobrą architekturę i błędem jest twierdzenie że dobre rozwiązania muszą być zawsze drogie.

Zapraszamy do lektury listu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.