Nowy plan dla terenu pomiędzy Jarotami a Nagórkami

W dniu 20 października odbyła się debata publiczna nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla terenu położonego między Nagórkami a Jarotami.

Założenia nowego planu są zdecydowanie korzystniejsze w porównaniu do tych przedstawionych rok temu.  Najważniejszą jednak zmianą jest sposób prowadzenia dyskusji nad kształtem nowego MPZP. Odbyły się dwa otwarte spotkania z mieszkańcami, dzięki czemu można było realnie dyskutować, zgłaszać swoje pomysły, uwagi i zastrzeżenia. Dopiero po tym Urząd Miasta przystąpił do prac projektowych. Mamy nadzieję, że takie postępowanie stanie się standardem.

Co się zmieniło?

Przede wszystkim zwiększono powierzchnię przyszłego parku, co daje szansę stworzenia parku z prawdziwego zdarzenia, z terenami do wypoczynku, ćwiczeń, zabawy, ścieżkami pieszymi i drogami rowerowymi. Wiąże się to z koniecznością wykupienia lub zamiany gruntów z prywatnym właścicielem, który uparcie chce zrealizować olbrzymie centrum handlowe, o czym poniżej.

Wydaje się, że większy nacisk położono na wykorzystanie terenów inwestycyjnych pod zabudowę mieszkaniową, niż handlową.

Co pozostało i czego brakuje?

Niestety, plan dopuszcza potencjalną lokalizację aż 5 nowych centrów handlowych!

Pozostawiono również trasę NDP, która ma parametry drogi ekspresowej i będzie służyła jedynie obsłudze przyszłego centrum handlowego. Poza tym jej realizacja wiąże się z powstaniem kolejnych skrzyżowań i prawdopodobnie sygnalizacji na ul. Sikorskiego i Krasickiego.

Brakuje ciągłości zielonego korytarza od strony ul. Krasickiego do łącznika między Nagórkami a Jarotami. Korytarz jest niezbędny do prawidłowego wietrzenia doliny i zapewniłby możliwość komunikacji pieszej i rowerowej przez całą szerokość doliny. Co prawda w planie zaznaczono ciąg pieszo-rowerowy, ale przebiega on przez tereny prywatne i tylko od dobrej woli właściciela będzie zależało czy powstanie.

Zezwolono na wysoką zabudowę mieszkaniową, do 7 kondygnacji. Korzystniejsza jest niższa zabudowa (np. 4 piętrowa), oczywiście w rozsądnych odległościach. Daje to stabilniejszy mikroklimat i sprzyja rozwojowi relacji międzyludzkich.

Można również odnieść wrażenie, że Urząd Miasta nie ma sprecyzowanego pomysłu na zagospodarowanie terenów inwestycyjnych. Są tam dopuszczone zarówno funkcje mieszkaniowe, jak również handel wielkopowierzchniowy. Oczywiście można powiedzieć, że daje to prywatnym właścicielom możliwość wykorzystania terenu w najlepszy dla nich sposób. Jednak czy będzie to najkorzystniejsze dla miasta i jego mieszkańców?

Nowe centrum handlowe. 

W trakcie majowego spotkania przedstawicielka firmy Rank Progress starała się przekonać mieszkańców, że nowe centrum handlowe będzie czymś wyjątkowym. Do tej pory nie wiadomo na czym ta wyjątkowość ma polegać, poza jego gigantyczną wielkością. Propozycja zorganizowania spotkania z mieszkańcami celem przedstawienia zachwalanych korzyści spotkała się z negatywną reakcją, ponieważ rozmowy odbyły się już z radnymi i urzędnikami (!).

Nowe centrum handlowe nie wnosi nic pozytywnego do miasta. Stwarza natomiast kolejne problemy: zwiększony ruch samochodowy, a co za tym idzie wzrost zanieczyszczenia powietrza, wzrost ryzyka chorób układu oddechowego, większe obciążenia infrastruktury drogowej, itd. Poza tym właściciel centrum handlowego podatki będzie odprowadzał poza Olsztynem, a miejsca pracy…

Podsumowując.

  • ulepszono procedurę tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jest bardziej przejrzysta i dostępna mieszkańcom
  • zwiększono powierzchnię terenów zielonych, wyznaczono drogi piesze i rowerowe.
  • pozostała szeroka trasa NDP i możliwość powstania kilku nowych centrów handlowych.
  • brak jasnej, sprecyzowanej wizji tego miejsca

Wszystkie pozytywne zmiany były możliwe tylko dzięki działaniom mieszkańców i Forum Rozwoju Olsztyna. Złożymy uwagi do planu, a także będziemy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Olsztyna. Do czego zachęcamy wszystkich mieszkańców.