Dworzec Zachodni według projektu FRO

Przeszło 2 tygodnie temu opublikowano projekt przebudowy Dworca Zachodniego w Olsztynie. Wygląd zaproponowany przez pracownię IKA Projekt nie przypadł do gustu nie tylko nam, ale także komentującym internautom. Dziś publikujemy własną propozycję dla tego ważnego w mieście obiektu.

Pismo do Dyrekcji Kolejowej w Gdańsku w sprawie zmiany projektu przebudowy Dworca Zachodniego:

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna, zaniepokojone propozycją Dyrekcji Kolejowej z Gdańska dotyczącą przebudowy budynku Dworca Zachodniego w Olsztynie, zwraca się z prośbą do inwestora (PKP) o zmianę projektu.

Obecny budynek Dworca Zachodniego powstawał w czasach kryzysu gospodarczego. Projektanci zmagali się z niedostatkiem materiałów i złym wykonawstwem. Te braki starali się nadrobić ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Wykazali się przy tym wrażliwością obcą wielu współczesnym. Charakterystyczne rozczłonkowanie bryły na dwie nierówne części, tak aby zachować rosnące pomiędzy nimi drzewo uważamy za ciekawy przejaw kulturalnego podejścia do zastanej przestrzeni.

Dziś budynek jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu. Niestety zaprezentowany na początku listopada przez Dyrekcję PKP projekt jego przebudowy, odstaje według nas od standardów współczesnej estetyki. Mamy wrażenie, że Olsztyn jest traktowany przez dyrekcję w Gdańsku jako miasto prowincjonalne. Nie możemy się z tym zgodzić. Prosimy projektantów o zastosowanie rozwiązań architektonicznych godnych współczesnego miasta wojewódzkiego oraz uwzględniających charakter przestrzeni wokół. W bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Zachodniego znajdują się m.in. zabytkowe wiaty zejść do tunelu, które są pozostałością nieistniejącego dworca z przełomu XIX i XX w. 

Aby nie być gołosłownymi, w załączeniu prezentujemy nasze propozycje elewacji mające przekonać inwestora do rewizji projektu. Chcemy aby dworzec stał się obiektem atrakcyjnym. Zaproponowane rozwiązania nie wpływają znacząco na koszty, z pewnością jednak mogłyby się przyczynić do zmiany wizerunku PKP wśród mieszkańców naszego miasta.

Jak zwykle w takich przypadkach namawiamy również inwestora do rozpisania konkursu architektonicznego, który pozwoli wyłonić najlepszą pod względem funkcjonalnym i estetycznym pracę.

z wyrazami szacunku

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna